National Swimming Championships 28th June to 1st July 2018 (Jun 28 to Jul 01, 2018) - Gzira

You are here: Meets > National Swimming Championships 28th June to 1st July 2018 > Results
Results - Select Event
Event 42 - 100m Freestyle Men (Timed)
Group B (Age class 2005-2009)
1.
BORG Kieyan2005 M
RT +0.77 50m: 00:30,54, 100m: 01:05,98 (00:35,44)
2.
RT +0.65 50m: 00:33,18, 100m: 01:08,45 (00:35,27)
3.
FALZON Luca2005 M
RT +0.63 50m: 00:33,85, 100m: 01:08,55 (00:34,70)
4.
RT +0.48 50m: 00:35,28, 100m: 01:10,40 (00:35,12)
5.
GRECH James2005 M
RT +0.61 50m: 00:33,55, 100m: 01:10,46 (00:36,91)
6.
RT +0.68 50m: 00:34,16, 100m: 01:11,06 (00:36,90)
7.
RT +0.72 50m: 00:33,26, 100m: 01:11,81 (00:38,55)
8.
RT +0.58 50m: 00:35,08, 100m: 01:12,07 (00:36,99)
9.
BROWN Wayne2006 M
50m: 00:35,78, 100m: 01:13,68 (00:37,90)
10.
50m: 00:36,72, 100m: 01:14,64 (00:37,92)
11.
VELLA Luca2005 M
50m: 00:35,76, 100m: 01:15,78 (00:40,02)
12.
GATT Thomas2006 M
RT +0.55 50m: 00:36,63, 100m: 01:16,07 (00:39,44)
13.
GRIXTI Luca2007 M
RT +0.45 50m: 00:37,74, 100m: 01:16,38 (00:38,64)
14.
RT +0.95 50m: 00:37,08, 100m: 01:17,22 (00:40,14)
15.
RT +0.77 50m: 00:36,76, 100m: 01:18,02 (00:41,26)
16.
50m: 00:37,41, 100m: 01:18,35 (00:40,94)
17.
RT +0.60 50m: 00:37,14, 100m: 01:18,72 (00:41,58)
18.
RT +0.74 50m: 00:37,97, 100m: 01:20,10 (00:42,13)
19.
DIMECH Aydan2005 M
50m: 00:38,66, 100m: 01:21,66 (00:43,00)
20.
BUGEJA Dean2006 M
RT +0.84 50m: 00:39,71, 100m: 01:22,85 (00:43,14)
21.
RT +0.60 50m: 00:39,54, 100m: 01:23,06 (00:43,52)
22.
RODENAS Liam2007 M
RT +0.72 50m: 00:39,28, 100m: 01:23,24 (00:43,96)
23.
RT +0.60 50m: 00:37,74, 100m: 01:23,60 (00:45,86)
24.
RT +0.72 50m: 00:38,95, 100m: 01:26,71 (00:47,76)
25.
50m: 00:39,77, 100m: 01:26,88 (00:47,11)
26.
27.
ENGERER Sam2008 M
50m: 00:42,77, 100m: 01:31,35 (00:48,58)
28.
YEOMANS Luke2006 M
RT +0.65 50m: 00:48,40, 100m: 01:44,08 (00:55,68)
29.
50m: 00:52,11, 100m: 01:45,46 (00:53,35)
50m: 00:32,52, 100m: 01:07,73 (00:35,21)
RT +0.91 50m: 00:34,94, 100m: 01:12,08 (00:37,14)
BRINCAT Zack2005 M
FALSE START
Group C (Age class 2003/2004)
1.
RT +0.70 50m: 00:26,77, 100m: 00:56,10 (00:29,33)
2.
WOODS Thomas2004 M
RT +0.69 50m: 00:29,15, 100m: 01:01,10 (00:31,95)
3.
RT +0.70 50m: 00:29,77, 100m: 01:01,44 (00:31,67)
4.
RT +0.53 50m: 00:29,75, 100m: 01:01,74 (00:31,99)
5.
PACE Julian2003 M
RT +0.77 50m: 00:30,40, 100m: 01:03,15 (00:32,75)
6.
RT +0.62 50m: 00:30,00, 100m: 01:03,18 (00:33,18)
7.
RIZZO James2003 M
RT +0.57 50m: 00:29,54, 100m: 01:03,21 (00:33,67)
8.
ABELA Zak2003 M
RT +0.70 50m: 00:31,10, 100m: 01:05,82 (00:34,72)
9.
RT +0.77 50m: 00:31,75, 100m: 01:07,63 (00:35,88)
10.
RT +0.72 50m: 00:32,47, 100m: 01:07,95 (00:35,48)
11.
RT +0.68 50m: 00:32,26, 100m: 01:08,23 (00:35,97)
12.
RT +0.76 50m: 00:32,56, 100m: 01:08,31 (00:35,75)
13.
MICALLEF Zak2004 M
RT +0.72 50m: 00:33,25, 100m: 01:08,66 (00:35,41)
14.
FORMOSA Luca2003 M
RT +0.84 50m: 00:32,86, 100m: 01:10,99 (00:38,13)
15.
RT +0.61 50m: 00:34,90, 100m: 01:13,15 (00:38,25)
16.
50m: 00:36,00, 100m: 01:13,64 (00:37,64)
17.
RT +0.87 50m: 00:36,37, 100m: 01:14,05 (00:37,68)
18.
RT +0.66 50m: 00:35,88, 100m: 01:15,73 (00:39,85)
19.
AGIUS Andrew2004 M
50m: 00:37,73, 100m: 01:20,64 (00:42,91)
20.
RT +0.73 50m: 00:40,70, 100m: 01:26,68 (00:45,98)
LEKIC Jovan2003 M
RT +0.58 50m: 00:26,95, 100m: 00:55,90 (00:28,95)
HRISTOV Ivan2004 M
50m: 00:34,15, 100m: 01:14,01 (00:39,86)
MOVING ON BLOCK
Group D (Age class 2001/2002)
1.
CACHIA Dylan2001 M
RT +0.71 50m: 00:26,69, 100m: 00:54,44 (00:27,75)
2.
RT +0.72 50m: 00:26,24, 100m: 00:54,75 (00:28,51)
3.
MALLIA Simon2002 M
RT +0.71 50m: 00:26,99, 100m: 00:56,32 (00:29,33)
4.
RT +0.68 50m: 00:27,40, 100m: 00:56,86 (00:29,46)
5.
WAREING Sean2001 M
RT +0.67 50m: 00:27,40, 100m: 00:56,87 (00:29,47)
6.
RT +0.64 50m: 00:28,43, 100m: 00:58,70 (00:30,27)
7.
RT +0.65 50m: 00:29,40, 100m: 01:02,22 (00:32,82)
8.
RT +0.78 50m: 00:29,30, 100m: 01:02,23 (00:32,93)
9.
MIFSUD Isaac2002 M
RT +0.60 50m: 00:29,90, 100m: 01:03,43 (00:33,53)
10.
RT +0.70 50m: 00:30,15, 100m: 01:04,12 (00:33,97)
11.
RT +0.70 50m: 00:31,18, 100m: 01:05,40 (00:34,22)
12.
BORG Thomas2001 M
RT +0.69 50m: 00:36,07, 100m: 01:18,42 (00:42,35)
VILLA Andrea2002 M
RT +0.72 50m: 00:27,72, 100m: 01:00,20 (00:32,48)
Open (Age class 1985-2000)
1.
RT +0.63 50m: 00:25,23, 100m: 00:53,26 (00:28,03)
2.
RT +0.65 50m: 00:27,80, 100m: 00:58,36 (00:30,56)
3.
RT +0.71 50m: 00:27,93, 100m: 00:58,50 (00:30,57)
4.
RT +0.60 50m: 00:27,96, 100m: 00:59,37 (00:31,41)
5.
RT +0.71 50m: 00:29,17, 100m: 01:01,79 (00:32,62)
6.
VELLA Ryan1999 M
RT +0.67 50m: 00:29,80, 100m: 01:02,34 (00:32,54)
7.
CACHIA Ryan2000 M
RT +0.79 50m: 00:30,25, 100m: 01:04,40 (00:34,15)
8.
RT +0.64 50m: 00:32,22, 100m: 01:07,82 (00:35,60)
RT +0.73 50m: 00:26,44, 100m: 00:54,20 (00:27,76)