1. Int. ATUS Graz Sprint Challenge 2017 (Nov 04, 2017) - Graz

You are here: Meets > 1. Int. ATUS Graz Sprint Challenge 2017 > Results
Results - Select Event
Event 1 - 200m Individual medley Women (Timed)
Allgemeine Klasse (Year of birth 0-1999)
1.
GYURKO Virag1998 W
RT +0.26 50m: 00:32,20, 100m: 01:09,60 (00:37,40), 150m: 01:52,76 (00:43,16), 200m: 02:27,17 (00:34,41)
2.
WURM Melissa1998 W
RT +0.26 50m: 00:33,53, 100m: 01:11,60 (00:38,07), 150m: 01:53,04 (00:41,44), 200m: 02:28,57 (00:35,53)
3.
GROJER Lara1999 W
RT +0.60 50m: 00:32,64, 100m: 01:11,54 (00:38,90), 150m: 01:55,91 (00:44,37), 200m: 02:32,33 (00:36,42)
Juniorenklasse (Year of birth 2000-2002)
1.
SAUER Janine2000 W
RT +0.30 50m: 00:32,41, 100m: 01:14,75 (00:42,34), 150m: 01:59,26 (00:44,51), 200m: 02:34,91 (00:35,65)
2.
RT +0.24 50m: 00:34,07, 100m: 01:14,00 (00:39,93), 150m: 02:00,72 (00:46,72), 200m: 02:37,44 (00:36,72)
3.
RT +0.62 50m: 00:33,93, 100m: 01:13,95 (00:40,02), 150m: 02:03,21 (00:49,26), 200m: 02:41,40 (00:38,19)
4.
RT +0.27 50m: 00:33,60, 100m: 01:14,17 (00:40,57), 150m: 02:04,84 (00:50,67), 200m: 02:41,98 (00:37,14)
5.
SRDIC Ana2000 W
RT +0.30 50m: 00:36,48, 100m: 01:17,15 (00:40,67), 150m: 02:06,22 (00:49,07), 200m: 02:42,93 (00:36,71)
6.
RT +0.65 50m: 00:35,87, 100m: 01:16,72 (00:40,85), 150m: 02:06,48 (00:49,76), 200m: 02:44,54 (00:38,06)
7.
RT +0.60 50m: 00:36,97, 100m: 01:20,82 (00:43,85), 150m: 02:12,15 (00:51,33), 200m: 02:49,41 (00:37,26)
8.
ZOJER Anna2002 W
RT +0.38 50m: 00:34,68, 100m: 01:16,49 (00:41,81), 150m: 02:10,14 (00:53,65), 200m: 02:49,54 (00:39,40)
9.
HEBAR Clara2002 W
RT +0.60 50m: 00:35,72, 100m: 01:21,16 (00:45,44), 150m: 02:10,92 (00:49,76), 200m: 02:51,44 (00:40,52)
10.
RT +0.41 50m: 00:34,28, 100m: 01:19,79 (00:45,51), 150m: 02:13,04 (00:53,25), 200m: 02:53,11 (00:40,07)
11.
RT +0.32 50m: 00:36,76, 100m: 01:19,81 (00:43,05), 150m: 02:13,78 (00:53,97), 200m: 02:53,83 (00:40,05)
12.
RT +0.71 50m: 00:33,70, 100m: 01:20,73 (00:47,03), 150m: 02:16,09 (00:55,36), 200m: 02:54,36 (00:38,27)
13.
STEFAN Laura2001 W
RT +0.20 50m: 00:33,07, 100m: 01:15,95 (00:42,88), 150m: 02:14,62 (00:58,67), 200m: 02:54,86 (00:40,24)
14.
RT +0.64 50m: 00:39,95, 100m: 01:26,00 (00:46,05), 150m: 02:15,89 (00:49,89), 200m: 02:57,86 (00:41,97)
TRIVIC Elena2002 W
Cancelled.
WEIRER Alina2002 W
09:02 Touch at breaststroke turn not simultaneous
Jugendklasse III (Year of birth 2003)
1.
GANGL Nina2003 W
RT +0.71 50m: 00:34,64, 100m: 01:13,13 (00:38,49), 150m: 02:01,29 (00:48,16), 200m: 02:35,01 (00:33,72)
2.
RT +0.75 50m: 00:35,76, 100m: 01:17,64 (00:41,88), 150m: 02:04,52 (00:46,88), 200m: 02:44,79 (00:40,27)
3.
RT +0.45 50m: 00:35,51, 100m: 01:16,64 (00:41,13), 150m: 02:06,71 (00:50,07), 200m: 02:45,11 (00:38,40)
4.
EDER Katja2003 W
RT +0.76 50m: 00:39,33, 100m: 01:19,98 (00:40,65), 150m: 02:08,41 (00:48,43), 200m: 02:47,12 (00:38,71)
5.
RT +0.78 50m: 00:43,78, 100m: 01:29,67 (00:45,89), 150m: 02:23,00 (00:53,33), 200m: 03:04,22 (00:41,22)
6.
RT +0.28 50m: 00:43,59, 100m: 01:33,18 (00:49,59), 150m: 02:28,41 (00:55,23), 200m: 03:15,67 (00:47,26)
7.
RT +0.75 50m: 00:42,37, 100m: 01:33,02 (00:50,65), 150m: 02:31,01 (00:57,99), 200m: 03:15,99 (00:44,98)
8.
RT +0.70 50m: 00:42,93, 100m: 01:36,54 (00:53,61), 150m: 02:36,64 (01:00,10), 200m: 03:21,12 (00:44,48)
WILDING Lisa2003 W
Jugendklasse II (Year of birth 2004)
1.
RT +0.67 50m: 00:34,85, 100m: 01:12,35 (00:37,50), 150m: 01:55,73 (00:43,38), 200m: 02:32,36 (00:36,63)
2.
RT +0.66 50m: 00:31,87, 100m: 01:14,88 (00:43,01), 150m: 02:02,99 (00:48,11), 200m: 02:39,23 (00:36,24)
3.
RT +0.57 50m: 00:34,51, 100m: 01:17,08 (00:42,57), 150m: 02:07,37 (00:50,29), 200m: 02:43,99 (00:36,62)
4.
SCHIMIK Lara2004 W
RT +0.37 50m: 00:35,91, 100m: 01:18,88 (00:42,97), 150m: 02:09,66 (00:50,78), 200m: 02:46,68 (00:37,02)
5.
RT +0.39 50m: 00:37,85, 100m: 01:22,85 (00:45,00), 150m: 02:17,64 (00:54,79), 200m: 02:56,68 (00:39,04)
6.
RT +0.75 50m: 00:40,20, 100m: 01:25,15 (00:44,95), 150m: 02:16,12 (00:50,97), 200m: 02:56,90 (00:40,78)
7.
RT +0.69 50m: 00:46,54, 100m: 01:38,78 (00:52,24), 150m: 02:40,30 (01:01,52), 200m: 03:24,47 (00:44,17)
Jugendklasse I (Year of birth 2005)
1.
RT +0.64 50m: 00:35,36, 100m: 01:15,58 (00:40,22), 150m: 02:00,47 (00:44,89), 200m: 02:35,70 (00:35,23)
2.
RT +0.78 50m: 00:34,35, 100m: 01:15,80 (00:41,45), 150m: 02:05,14 (00:49,34), 200m: 02:42,66 (00:37,52)
3.
RT +0.36 50m: 00:35,60, 100m: 01:17,85 (00:42,25), 150m: 02:07,28 (00:49,43), 200m: 02:44,05 (00:36,77)
4.
RT +0.86 50m: 00:36,54, 100m: 01:18,48 (00:41,94), 150m: 02:07,42 (00:48,94), 200m: 02:44,20 (00:36,78)
5.
PAIER Linda2005 W
RT +0.59 50m: 00:37,31, 100m: 01:20,54 (00:43,23), 150m: 02:07,63 (00:47,09), 200m: 02:44,35 (00:36,72)
6.
RT +0.75 50m: 00:37,35, 100m: 01:20,47 (00:43,12), 150m: 02:09,71 (00:49,24), 200m: 02:49,68 (00:39,97)
7.
RT +0.36 50m: 00:38,29, 100m: 01:18,70 (00:40,41), 150m: 02:14,79 (00:56,09), 200m: 02:52,39 (00:37,60)
8.
RT +0.51 50m: 00:36,53, 100m: 01:19,38 (00:42,85), 150m: 02:14,07 (00:54,69), 200m: 02:52,99 (00:38,92)
9.
RT +0.75 50m: 00:41,47, 100m: 01:23,86 (00:42,39), 150m: 02:14,36 (00:50,50), 200m: 02:53,01 (00:38,65)
10.
RT +0.29 50m: 00:39,92, 100m: 01:26,23 (00:46,31), 150m: 02:15,22 (00:48,99), 200m: 02:53,28 (00:38,06)
11.
WEINDL Anna2005 W
RT +0.62 50m: 00:35,97, 100m: 01:23,31 (00:47,34), 150m: 02:16,19 (00:52,88), 200m: 02:56,82 (00:40,63)
12.
SEDERL Anna2005 W
RT +0.67 50m: 00:39,32, 100m: 01:28,93 (00:49,61), 150m: 02:23,23 (00:54,30), 200m: 03:02,81 (00:39,58)
13.
RT +0.72 50m: 00:45,64, 100m: 01:33,17 (00:47,53), 150m: 02:28,37 (00:55,20), 200m: 03:11,27 (00:42,90)
14.
RT +0.34 50m: 00:46,57, 100m: 01:33,69 (00:47,12), 150m: 02:28,53 (00:54,84), 200m: 03:11,39 (00:42,86)
15.
RT +0.64 50m: 00:44,95, 100m: 01:35,28 (00:50,33), 150m: 02:32,60 (00:57,32), 200m: 03:12,83 (00:40,23)
16.
EGGER Denise2005 W
RT +0.93 50m: 00:44,30, 100m: 01:38,11 (00:53,81), 150m: 02:30,44 (00:52,33), 200m: 03:13,59 (00:43,15)
17.
DEXL Emma2005 W
RT +0.80 50m: 00:43,69, 100m: 01:32,70 (00:49,01), 150m: 02:34,11 (01:01,41), 200m: 03:15,79 (00:41,68)
18.
RT +0.95 50m: 00:43,33, 100m: 01:35,42 (00:52,09), 150m: 02:33,17 (00:57,75), 200m: 03:22,00 (00:48,83)
19.
RT +01.01 50m: 00:57,69, 100m: 01:56,61 (00:58,92), 150m: 03:04,87 (01:08,26), 200m: 03:58,70 (00:53,83)
Schülerklasse IV (Year of birth 2006)
1.
FESSL Pia2006 W
RT +0.68 50m: 00:37,87, 100m: 01:24,21 (00:46,34), 150m: 02:13,95 (00:49,74), 200m: 02:52,87 (00:38,92)
2.
RT +0.66 50m: 00:40,33, 100m: 01:28,06 (00:47,73), 150m: 02:17,96 (00:49,90), 200m: 02:56,69 (00:38,73)
3.
RT +0.71 50m: 00:44,25, 100m: 01:31,26 (00:47,01), 150m: 02:27,76 (00:56,50), 200m: 03:09,80 (00:42,04)
4.
RT +0.77 50m: 00:43,95, 100m: 01:30,63 (00:46,68), 150m: 02:27,86 (00:57,23), 200m: 03:10,14 (00:42,28)
5.
WERNER Magda2006 W
RT +0.63 50m: 00:44,90, 100m: 01:32,92 (00:48,02), 150m: 02:27,98 (00:55,06), 200m: 03:11,35 (00:43,37)
6.
BAUER Iris2006 W
RT +0.65 50m: 00:42,43, 100m: 01:31,23 (00:48,80), 150m: 02:26,56 (00:55,33), 200m: 03:12,52 (00:45,96)
7.
MAIER Fiona2006 W
RT +0.53 50m: 00:45,00, 100m: 01:35,06 (00:50,06), 150m: 02:30,14 (00:55,08), 200m: 03:17,50 (00:47,36)
8.
FREY Sarah2006 W
RT +0.76 50m: 00:46,23, 100m: 01:37,51 (00:51,28), 150m: 02:35,21 (00:57,70), 200m: 03:18,12 (00:42,91)
9.
RT +0.70 50m: 00:45,47, 100m: 01:38,87 (00:53,40), 150m: 02:32,92 (00:54,05), 200m: 03:19,26 (00:46,34)
10.
HüBEL Kaya2006 W
RT +0.55 50m: 00:44,83, 100m: 01:36,39 (00:51,56), 150m: 02:35,52 (00:59,13), 200m: 03:19,50 (00:43,98)
11.
50m: 00:45,93, 100m: 01:39,98 (00:54,05), 150m: 02:39,25 (00:59,27), 200m: 03:26,85 (00:47,60)
12.
RT +01.04 50m: 00:47,36, 100m: 01:45,58 (00:58,22), 150m: 02:43,91 (00:58,33), 200m: 03:35,76 (00:51,85)
Cancelled.
Cancelled.
Schülerklasse III (Year of birth 2007)
1.
RT +0.67 50m: 00:39,65, 100m: 01:26,32 (00:46,67), 150m: 02:18,87 (00:52,55), 200m: 03:00,65 (00:41,78)
2.
RT +0.69 50m: 00:43,01, 100m: 01:30,08 (00:47,07), 150m: 02:25,03 (00:54,95), 200m: 03:06,00 (00:40,97)
3.
RT +0.65 50m: 00:42,11, 100m: 01:32,06 (00:49,95), 150m: 02:23,71 (00:51,65), 200m: 03:12,00 (00:48,29)
4.
SIMON Marie2007 W
RT +0.66 50m: 00:44,45, 100m: 01:33,10 (00:48,65), 150m: 02:29,90 (00:56,80), 200m: 03:12,23 (00:42,33)
5.
RT +0.68 50m: 00:47,97, 100m: 01:37,95 (00:49,98), 150m: 02:37,94 (00:59,99), 200m: 03:22,54 (00:44,60)
6.
JUS Eva2007 W
RT +0.63 50m: 00:47,44, 100m: 01:37,68 (00:50,24), 150m: 02:38,14 (01:00,46), 200m: 03:30,08 (00:51,94)
7.
KöLE Nina2007 W
RT +0.83 50m: 00:50,16, 100m: 01:39,79 (00:49,63), 150m: 02:41,63 (01:01,84), 200m: 03:32,46 (00:50,83)
8.
BACHL Miriam2007 W
RT +0.66 50m: 00:49,40, 100m: 01:41,88 (00:52,48), 150m: 02:46,14 (01:04,26), 200m: 03:34,74 (00:48,60)
9.
RT +0.61 50m: 00:49,09, 100m: 01:46,10 (00:57,01), 150m: 02:47,62 (01:01,52), 200m: 03:36,21 (00:48,59)
10.
DASTL Anna2007 W
RT +0.64 50m: 00:51,06, 100m: 01:46,37 (00:55,31), 150m: 02:48,38 (01:02,01), 200m: 03:38,90 (00:50,52)
11.
50m: 00:46,61, 100m: 01:39,43 (00:52,82), 150m: 02:46,83 (01:07,40), 200m: 03:39,50 (00:52,67)
12.
HAAR Julia2007 W
RT +0.57 50m: 00:46,40, 100m: 01:41,74 (00:55,34), 150m: 02:51,78 (01:10,04), 200m: 03:44,41 (00:52,63)
13.
RT +0.85 50m: 00:55,19, 100m: 01:53,05 (00:57,86), 150m: 02:55,74 (01:02,69), 200m: 03:45,06 (00:49,32)
14.
WESELI Lisa2007 W
RT +0.71 50m: 00:54,61, 100m: 01:56,31 (01:01,70), 150m: 03:05,40 (01:09,09), 200m: 03:55,26 (00:49,86)
Schülerklasse II (Year of birth 2008)
1.
PAIER Laura2008 W
50m: 00:40,27, 100m: 01:27,44 (00:47,17), 150m: 02:21,03 (00:53,59), 200m: 03:03,45 (00:42,42)
2.
RT +0.82 50m: 00:42,22, 100m: 01:30,40 (00:48,18), 150m: 02:26,35 (00:55,95), 200m: 03:10,51 (00:44,16)
3.
RT +0.80 50m: 00:51,63, 100m: 01:52,94 (01:01,31), 150m: 02:54,49 (01:01,55), 200m: 03:45,95 (00:51,46)
08:35 Butterfly: Movements of the feet not simultaneous
Schülerklasse I (Year of birth 2009)
1.
RT +0.43 50m: 00:54,57, 100m: 01:59,02 (01:04,45), 150m: 03:03,37 (01:04,35), 200m: 03:58,59 (00:55,22)
2.
50m: 00:54,20, 100m: 01:57,44 (01:03,24), 150m: 03:04,67 (01:07,23), 200m: 04:00,06 (00:55,39)